مزایا و معایب دوربین مداربسته تحت شبکه

 

انتقال اطلاعات در دوربین مداربسته تحت شبکه دریافت اطلاعات کنترلی و ارسال اطلاعات با استفاده از پورتکل های شبکه صورت می گیرد.

 

عدم استفاده از کابل های کواکسیال: 

در دوربین‌هایی که تحت شبکه نیستند برای انتقال تصاویر و صدا از دو کابل کواکسیال جدا از هم استفاده می کنند. در دوربین‌های مدار بسته تحت شبکه انتقال صدا و تصویر با استفاده WI-FI، و یا اینترنت انجام می شود و نیازی به استفاده از کابل وجود ندارد.

 

هوشمند بودن: 

دوربین مداربسته تحت شبکه هوشمند هستند. این دوربین ها توانایی فشرده سازی فیلم های ضبط شده را دارند و از این جهت به یک زایانه کوچک تشبیه می شوند. دوربین های مدار بسته تحت شبکه قابلیت برنامه ریزی را دارند. با برنامه ریزی کردن این مدل از دوربین، میتوان از آن برای تجزیه و تحلیل تصاویر موجود در محیط نیز استفاده کرد. دوربین های هوشمند مدار بسته تحت شبکه توانایی تشخیص دود و یا حرکت را دارند و حتی قابلیت هایی مانند تشخیص افراد، شمارش کردن افراد، و دنبال کردن رنگ های خاصی دارا می باشند. یکی دیگر از قابلیت های دوربین مدار بسته ، قابلیت تشخیص کاهش و یا ناپدید شدن چیزی و هشدار دادن به کاربر می باشد.

 

عدم محدودیت در افزایش تعداد دوربین ها:

افزایش تعداد دوربین ها در دوربین های تحت شبکه به پهنای باند سیگنال بستگی دارد. در اضافه کردن دوربین های تحت شبکه هیچ نوع محدودیتی از نظر تعداد وجود ندارد و تا جایی که پهنای باند مورد استفاده اجازه دهد، قابلیت افزایش وجود دارد.

 

قابلیت دسترسی از راه دور:

یکی از مهم ترین مزیت های استفاده از دوربین مداربسته تحت شبکه ، قابلیت دسترسی از راه دور است. این دوربین ها توانایی تماشای ویدئوهای ضبط شده را از راه دور را به کاربر می دهند. این ویژگی امکان دسترسی به دوربین را از راه دور، از هر مکان و در هر زمان را به کاربر می دهد.

 

کیفیت بالا در تصاویر ضبط شده: 

با توجه به این که دوربین مداربسته تحت شبکه تصاویر را به صورت دیجیتال ضبط می کنند و احتیاجی به تبدیل تصاویر از حالت آنالوگ به دیجیتال ندارند، تصاویر با کیفیت بسیار بالاتر و انتقال تصاویر با سرعت بیشتری انجام می شود، به همین دلیل در دوربین مدار بسته تحت شبکه، تصاویر با وضوح بالاتری دریافت می شوند.

 

مدیریت آسان ویدئوهای ضبط شده: 

یکی از مزایای دوربین مداربسته تحت شبکه قابلیت استفاده و دسترسی آسان به بازپخش ویدئوها یا playback می باشد، که این قابلیت به دلیل ضبط شدن ویدئوها به صورت دیجیتال است. در تاویر ضبط شده با دوربین های مدار بسته تحت شبکه، ویژگی زوم کردن در تصاویر بدون افت کیفیت وجود دارد. قابلیت زوم کردن بدون افت کیفیت، مشکل بزرگ دوربین های آنالوگ را در این زمینه حل کرده است. در دوربین های آنالوگ به دلیل فشرده سازی اطلاعات در سطح بالا، تصاویر را غیر قابل خواندن خواهد کرد.

 

در تعامل بودن با سایر سیستم های موجود: 

دوربین مداربسته تحت شبکه به دلیل استفاده از بستر شبکه برای برقراری ارتباط، توانایی برقراری ارتباط با سایر سیستم های موجود در شبکه را دارند. به عنوان مثال، دوربین مدار بسته می تواند به سیستم صوتی موجود در شبکه متصل شده و در صورت بروز مشکل، اطلاعات را به سیستم صوتی ارسال کرده و سیستم صوتی در صورت تشخیص، به هشدار در بیاید.

قابلیت افزایش سیستم های موجود در شبکه با توجه به نیاز: 

دوربین مداربسته تحت شبکه برای اضافه شدن تنها به یک کابل شبکه نیاز دارند و برای سایر قسمت ها مانند انتقال صوت و یا تصاویر به کابل های جدا( کابل های کواکسیال ) احتیاج ندارند به همین دلیل با توجه به نیاز، و در هر زمان می توان شبکه را گسترش داد. گسترش شبکه در این شرایط هیچ تغییری را د ساختار کلی به وجود نمی آود.

به صرفه بودن از نظر اقتصادی: 

برخلاف تصور بسیاری از افراد، قیمت تجهیزات تحت شبکه به نسبت تجهیزات آنالوگ پایین تر است. با جود ازران تر بودن دستگاه DVR نسبت به دستگاه NVR، در دوربین های مدار بسته تحت شبکه قابلیت های دیگری مانند زوم کردن با رزولوشن بالا وجود دارد و قابلیت پوشش دادن منطقه بزرگ تری را به نسبت دوربین های آنالوگ دارند. دوربین های مداربسته آنالوگ باید در یک ناحیه نصب شوند و اتصال به DVR، به صورت مستقیم باشد. به توجه به دلایل گفته شده، گسترش یک سیستم دوربین مدار بسته آنالوگ بسیار پرهزینه تر از یک سیستم مدار بسته تحت شبکه خواهد بود.

منبع تغذیه:

انرژی مورد نیاز در دوربین مداربسته تحت شبکه با استفاه از کابل شبکه تامین می شود. این قابلیت دوربین را Power over Ethernet یا  POE می نامند. این ویژگی در دوربین باعث نسب آسان می شود.

 

 دوربین بالت IP 2MP برند داهوا مدل DH-IPC-HFW-1230S1P یکی از پرفروش ترین دوربین های تحت شبکه می باشد.

معایب دوربین مدار بسته تحت شبکه

قیمت بالا:

دوربین های تحت شبکه توانایی ذخیره سازی تصاویر را در حود دارند، توانایی پردازش تصاویر را نیز دارند و این باعث افزایش قیمت آن ها نسبت به دوربین های آنالوگی برای ذخیره سازی و پردازش احتیاج به تجهیزات جانبی دیگری دارند، می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *