شناسایی ILO در سرور

معرفی iLO

سرورهایی که توسط شرکت HP توسعه داده شده اند و با نام تجاری HPE  شناخته میشوند، دارای امکانات گسترده و قابلیتهای وسیعی هستند که یکی از آنها iLO می باشد.

 iLO مخفف Integrated Lights-Out  می باشد، iLO که در حقیقت یک چیپست سخت افزاری و از ابداعات شرکت اچ پی است، این امکان را برای مدیران شبکه فراهم میکند که بتوانند سرور های خود را در یک دیتاسنتر و یا در نقاط مختلف، از راه دور کنترل و مدیریت کنند.

 

نسخه های مختلف ILO بر اساس نسل سرور

ILO

با استفاده از دستور dmidecode برای بازیابی اطلاعات BIOS می‌توان نسخه‌های میان‌افزار BIOS و iLO را از خط فرمان تعیین کرد. به عنوان مثال:

# dmidecode -t bios # dmidecode 2.11 SMBIOS 2.7 present.

سرورهای سری HP 100 شامل گزینه Lights-Out 100 Remote Management با ویژگی های محدود است. HP iLO اکنون با) Integrated Lights-Out Advanced معروف به iLO2 و( iLO3  جایگزین شده است. آخرین نسخه‌های HP Integrated Lights-Out 2 (iLO2) و Lights-Out 3 (iLO3) فرآیند راه‌اندازی سرور را ساده کرده و بهینه‌سازی حرارتی و برق از راه دور را فعال کرده‌اند. از آگوست 2011، نسخه های سیستم عامل فعلی iLO 2 و iLO 3 به ترتیب 2.07 و 1.26 هستند.

ILO 2

iLO 2  از کابل کشی استاندارد اترنت استفاده می‌کند که شامل CAT5 UTP با کانکتورهای RJ-45 است. کابل کشی مستقیم برای اتصال سخت افزاری به هاب اترنت استاندارد ضروری است. از کابل متقاطع برای اتصال مستقیم کامپیوتر استفاده کنید.  پورت مدیریت iLO 2 باید به شبکه ای متصل باشد که به یک سرور DHCP متصل است و iLO 2 باید قبل از اعمال برق روی شبکه باشد.

DHCP  بلافاصله پس از اعمال قدرت، درخواستی را ارسال می‌کند. اگر زمانی که iLO 2 برای اولین بار بوت می‌شود به درخواست DHCP پاسخ داده نشود، در فواصل زمانی 90 ثانیه ای مجدداً درخواست را صادر می‌کند. سرور DHCP باید برای ارائه وضوح نام DNS و WINS پیکربندی شود. iLO 2 را می‌توان برای کار با یک آدرس IP ثابت یا در تنظیمات ROM گزینه F8 یا از صفحه وب NetworkSettings پیکربندی کرد.

در iLO 2 RBSU، برای مشاهده وضعیت درخواست‌های iLO 2 DHCP، می‌توانید کلید F1 را در صفحه DNS/DHCP برای گزینه‌های پیشرفته فشار دهید.

ILO 3

کاربرانی که دارای امتیاز تنظیمات پیکربندی iLO یا امتیازات سرپرست/روت سیستم عامل (OS) میزبان هستند، می‌توانند سیستم عامل iLO را به‌روزرسانی کنند. اگر سوئیچ نادیده گرفتن امنیت iLO تنظیم شده باشد، هر کاربر خارج از باند می‌تواند سیستم عامل را به روز کند. با توجه به پیشرفت‌های امنیتی در iLO 3 1.50 و جدیدتر، فایل تصویر میان‌افزار بزرگ‌تر از نسخه‌های قبلی است.

برای قرار دادن فایل تصویری سفت‌افزار بزرگ‌تر، کاربر باید iLO 3 1.20 یا بالاتر را برای ارتقا به iLO 3 1.50 یا بالاتر نصب کرده باشد. ارتقاء از نسخه های سیستم عامل قبلی پشتیبانی نمی‌شود.

ILO 4

ویژگی ها

 • معماری PCI Express : مبتنی بر سلامت و مدیریت از راه دور ASIC
 • پردازنده:  هسته پردازنده ARM تعبیه شده با فرکانس 400 مگاهرتز
 • قابلیت ارتقا : سیستم عامل قابل ارتقا از طریق فلش رام
 • پشتیبانی از ویدئو : حداکثر رزولوشن DVR 1920 x 1200 (16 bpp).

رابط ها

 • اتصال شبکه HP iLO Dedicated1 (10/100 / 1000 مگابیت بر ثانیه) روی رک، برج و سیستم‌های SL
 • اتصال شبکه اشتراکی HP iLO (10/100/1000 مگابیت بر ثانیه) روی رک، برج و سیستم‌های SL
 • اتصال شبکه HP iLO به تیغه‌ها (100 مگابیت بر ثانیه) به Onboard Administrator (با لینک آپلود 10/100/1000 مگابیت بر ثانیه) در سیستم‌های تیغه

حافظه

 • 16 مگابایت فلش
 • 256 مگابایت DDR 3 با 112) ECC مگابایت بعد از ECC و ویدیو( در سری 300 و بالاتر
 • 128 مگابایت DDR 3 بدون ECC (112 مگابایت بعد از ویدیو) روی 100 سری و پایین تر وقتی با 2 گیگابایت NAND پیکربندی شده است.

ILO 5

iLO 5 یک پردازنده مدیریت سرور از راه دور است که بر روی بردهای سیستم HPE ProLiantservers و ماژول های محاسباتی Synergy تعبیه شده است iLO .نظارت و کنترل سرورها را از مکان های راه دور امکان پذیر می‌کند.

مدیریت iLO ابزار قدرتمندی است که راه های متعددی را برای پیکربندی، به روز رسانی، نظارت و تعمیر سرورها از راه دور ارائه می‌دهد. iLO  (استاندارد) بدون هزینه یا مجوز اضافی روی سرورهای شرکت Hewlett Packard از پیش پیکربندی شده است. ویژگی هایی که بهره وری سرپرست سرور و ویژگی های امنیتی جدید اضافی را افزایش می‌دهند دارای مجوز هستند.

روش های دسترسی به ILO

کارت مدیریت iLO دارای اتصال شبکه و آدرس IP خاص خود است که مدیران سرور مجازی (vps) و اختصاصی می‌توانند از طریق سیستم نام دامنه (DNS) / پروتکل پیکربندی میزبان پویا (DHCP) یا از طریق یک شبکه مدیریت اختصاصی جداگانه به آن متصل شوند.

1. دسترسی بر پایه وب از طریق مرورگر

iLO یک کنسول مبتنی بر وب از راه دور ارائه می‌دهد که می‌تواند برای مدیریت سرور از راه دور استفاده شود. در این وب سرویس می‌توانید اطلاعاتی در مورد خرابی سیستم، خرابی سخت افزار و … بیابید.

این ابزار به ویژه برای کشف مشکلات سرورهای از کار افتاده مفید است، بیشتر از همه زمانی که این مشکلات مربوط به خرابی های سخت افزاری باشد. می‌توانید با بررسی صفحه پشتیبانی رسمی‌ iLO فروشنده HPE Integrated Lights-Out –  راه‌اندازی iLO، اطلاعات بیشتری درباره راه‌اندازی این ابزار بیابید.

2.  دسترسی از طریق RBSU

تمامی‌سرورهای سری ProLiant با RBSU چه لینوکس و چه ویندوز دسترسی دارند. جهت این کار SHOW CONFIG BIOS INTERFACE MODE   را در اعلان rbsu  تایپ کنید. دو گزینه Auto و command-line را ارائه می‌دهد.

برای انتخاب گزینه اول، Set Config Bios Interface Mode 1  را تایپ کنید. سپس Exit  را در اعلان RBSU تایپ کنید. سپس سرور را راه اندازی مجدد کنید و با فشار دادن به RBSU دسترسی پیدا کنید.

کاربرد ILO

کارت مدیریت iLO تعبیه شده دارای اتصال شبکه و آدرس IP خاص خود است که مدیران سرور اختصاصی می‌توانند از طریق سیستم نام دامنه (DNS) پروتکل پیکربندی میزبان پویا (DHCP) یا از طریق یک شبکه مدیریت اختصاصی جداگانه به آن متصل شوند.

iLO یک کنسول مبتنی بر وب از راه دور ارائه می‌دهد که می‌تواند برای مدیریت سرور و نظارت برآپتایم سرور از راه دور و مستقر در دیتا سنتر استفاده شود. پورت iLO یک پورت اترنت است که می‌تواند از طریق ROM-Based Setup Utility (RBSU) فعال شود.

1. روشن و خاموش کردن سرور

پس ازخرید سرور مجازی یا اختصاصی HP با استفاده از iLO شما میتوانید سرور را روشن و یا خاموش کنید. امکان انجام این کار از یک مکان راه دور، حتی اگر سرور خاموش باشد نیز فراهم میباشد.

شما می توانید کاربردی ترین سرور سرور HP مدل DL380 G9 8SFF را در افرا ارتباط ملاحظه کنید.

2.  ری استارت کردن سرور

با استفاده از iLO شما میتوانید سرور را ریست کنید حتی اگر در صورتی که سرور دیگر از طریق کارت شبکه پاسخ ندهد.

3.  مشاهده سرور

امکان بررسی کنسول سیستم از راه دور را نیز دارد اما در برخی موارد ممکن است برای کارکردن برخی از برنامه‌ها به «مجوز پیشرفته» نیاز باشد. همچنین میتوانید بسته به مجوز، درایو یا تصویر (رسانه مجازی) فیزیکی CD/DVD از راه دور را نصب کنید.

4.  اندازه گیری میزان استفاده توان مصرفی

شما میتوانید با استفاده از iLO دسترسی به گزارش مدیریت یکپارچه سرور (IML) داشته باشید و همچنین می‌توان از راه دور از طریق زبان فرمان برد بینش راه دور مبتنی بر XML (RIBCL) سرور مجازی یا اختصاصی را  دستکاری کرد.

5.  نصب و راه اندازی برنامه های تکمیلی

ILO  از رابط خط فرمان ull از طریق پورت RS-232  (به اشتراک گذاشته شده با سیستم) پشتیبانی میکند، اگرچه ناتوانی در وارد کردن کلیدهای عملکرد مانع از انجام برخی عملیات می‌شود. امکان دسترسی به شبکه راه دور با استفاده ازنرم افزار SSH به کارت iLO با پشتیبانی از احراز هویت کلید عمومی، کلید 1024 بیتی DSA، حداقل از زمان iLO 3 فراهم میباشد.

6.  دسترسی به فهرست تغییرات و رویدادها

iLO  برخی ابزارهای دیگر برق مجازی و یک کنسول از راه دور را فراهم می‌کند. این یا روی برد سیستم تعبیه شده است یا به عنوان کارت PCI موجود است. همچنینی امکان دسترسی به فهرست تغییرات و رویدادها نیز میباشد.

 

روش های کانفیگ ILO

1.  پیکربندی مبتنی بر مرورگر

جهت پیکربندی کنسول iLO برای پلتفرم HP Proliant، یک مانیتور را به پورت VGA دستگاه و یک صفحه کلید را به پورت USB وصل کنید. پورت iLO را به شبکه مدیریت وصل کنید. در طول فرآیند راه‌اندازی سرور XOS ، F9 System Utilities را انتخاب کنید. System configuration > iLO Configuration Utility را انتخاب کنید.

2.  دسترسی به ILO RBSU در هنگام Self-Test

در تمام سرورهای سری ProLiant با RBSU میتوانید به صفحه مدیریت توان → سرور قدرت بروید. کادر بررسی Auto Power-On را انتخاب یا پاک کنید. این تنظیم به iLO این امکان را می‌دهد که در هنگام استفاده از برق، مانند زمانی که سرور وصل است، یا زمانی که یک UPS پس از قطع برق فعال می‌شود، سرور را روشن کند. مقدار تاخیر روشن شدن را انتخاب کنید.

جهت این کار میبایست به RBSU دسترسی داشته باشید.

SHOW CONFIG BIOS INTERFACE MODE  را در اعلان RBSU تایپ کنید. دو گزینه Auto و command-line را ارائه می‌دهد.

برای انتخاب گزینه اول، Set Config Bios Interface Mode 1 را تایپ کنید.

Exit  را در اعلان RBSU تایپ کنید.

سرور را راه اندازی مجدد کنید و با فشار دادن به RBSU دسترسی پیدا کنید

3.  پیکربندی اسکریپت از راه دور

کاربر پورت iLO را برای دسترسی به کنسول iLO از طریق یک مرورگر وب پیکربندی می‌کند. کنسول iLO مدیریت سرور از راه دور خارج از باند و دسترسی به گزینه های مدیریت پیشرفته را فراهم می‌کند. مراحل پیکربندی کاربر ممکن است شامل پیکربندی IPv4، تغییر آدرس IP ثابت پیش‌فرض، فعال کردن DHCP یا تغییر نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض باشد.

سرور با یک آدرس IP پیش فرض ثابت برای دسترسی به iLO (192.168.0.120) از پیش پیکربندی شده است. نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض iLO روی برچسب چسبیده به بالای شاسی موجود است. نام کاربری Administrator و رمز عبور یک رشته الفبای عددی هشت کاراکتری است.

4.  پیکربندی دستی On-Line

جهت این کار، پورت Integrated Lights-Out (iLO) را برای دسترسی به کنسول راه دور iLO پیکربندی کنید. محیط کاربر الزامات پیکربندی iLO برای مدیریت مبتنی بر وب خارج از باند را برآورده می‌کند.

کاربر باید دارای اطلاعات و موارد زیر باشد:

 • کامپیوتر لپ تاپ کلاینت ویندوز با مرورگر وب. کاربر می‌تواند از سیستم عامل مک یا لینوکس استفاده کند.
 • یک کابل اترنت برای اتصال بین لپ تاپ و پورت iLO روی سرور.
 • یک آدرس IP آدرس می‌تواند ثابت باشد یا توسط DHCP اختصاص داده شود.
 • یک آدرس استاتیک برای gateway، ماسک زیر شبکه، و، به صورت اختیاری، تا دو سرور DNS، که می‌تواند ثابت باشد یا توسط DHCP اختصاص داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *