تفاوت انواع سوئیچ ها و روتر های Cisco

انواع مدل های سوئیچ سیسکو

 

Campus Lan Switches

اگر به دنبال راه اندازی شبکه محلی درون شرکتتان هستید، این مدل‌ها را بهتر است در نظر داشته باشید. از مدل‌های شناخته شده این گروه از به سوئیچ‌های Access، Distribution، Core و compact اشاره کرد.

این نوع سوئیچ‌ها فاقد هر گونه فن هستند که باعث می‌شود محیطی بدون نویز اضافی را داشته باشید. همچنین با ۸ پورت آغاز شده و از رویکرد پشته‌سازی سوئیچ‌ها نیز پشتیبانی می‌کند. به ای منظور می‌توانید مدل‌های ۲۹۶۰، ۳۵۶۰، ۳۶۵۰، ۳۸۵۰، ۴۵۰۰، ۶۵۰۰ و ۶۸۰۰ را خریداری نمایید.

Cloud-Managed switches

این نوع سوئیچ‌ها مدیریتی بوده و ابر محور هستند، از ویژگی‌های meraki و پشته کردن مجازی سوئیچ‌ها را نیز دارند. ویژگی meraki قادر است هزاران پورت سوئیچ را از طریق وب کنترل و پیکربندی کند، بدون آنکه نیازی به دخالت مهندسان شبکه باشد.

سوئیچ‌های این گروه بیشتر برای سازمان‌هایی که به دنبال پیاده سازی شبکه‌های نرم‌افزار محور هستند مناسب است. از بهترین سوئیچ‌ها در این سبک از برند سیسکو می‌توان به Cisco Meraki Go اشاره کرد.

 

Data Center switches

یکی از اصول مهم پیاده سازی مراکز داده گسترش‌پذیری، قابلیت ارتقا زیرساخت‌ها، حفظ عملکرد مستمر فعالیت‌های تجاری و انعطاف‌پذیری است. این دسته از سوئیچ‌ها به صورت اختصاصی برای محیط‌هایی طراحی شده‌اند که به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم به سرورهایی قدرتمند متصل هستند.

این سرورها سرویس‌های مجازی سازی، پردازش ابری و… را ارائه می‌دهند که به نسبت کلاینت‌های معمولی از معماری‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. برای نمونه می‌توان به نکسوس‌های ۹۰۰۰، ۷۰۰۰، ۶۰۰۰ و ۵۰۰۰ اشاره کرد.

Servise Provider switches

سوئیچ‌ها در این گروه به دو بخش تقسیم می‌شوند. گروه اول سوئیچ‌های تجمیعی (Aggregation) و گروه دوم سوئیچ‌های دسترسی (Access) هستند. سوئیچ‌های تجمیعی امکان تمرکز سازی ترافیک در لبه شبکه را دارند. گروه دوم سوئیچ‌های دسترسی هستند که بیشتر امکانات پیشرفته‌ای در ادغام، مجازی سازی، امنیت و مدیریت شبکه ارائه می‌کنند.

درباره سوئیچ‌های لایه دسترسی توجه کنید نیازی به سرعت زیاد ندارند، زیرا به شکل فیزیکی توسط آپ لینک‌های موجود در لایه توزیع محدود می‌شوند. پس می‌توان در لایه دسترسی از سوئیچ‌های ارزان قیمت با عملکرد پایین‌تر و از سوئیچ‌های با عملکرد بالا در لایه‌های توزیع و هسته که در آن نرخ انتقال تأثیر بیشتری بر عملکرد شبکه دارد، استفاده کرد.

Access

این نوع سوئیچ‌ها پایین‌رده‌ترین از کلاس‌های سوئیچ این شرکت بوده و برای متصل کردن کلاینت‌ها به شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرید. از این کلاس از سوئیچ‌ها می‌توان به 3560، سری 3850 و 2960-X اشاره داشت.

 

Distribution

این نوع سوئیچ‌ برای وصل کردن سوئیچ‌های Access استفاده می شوند که از لحاظ توان پردازشی یک پله بالاتر از آن‌ها قرار می‌گیرند، همچنین برای خریداری‌شان باید هزینه بیشتری را بپردازید. از نمونه سوئیچ‌های Distribution می‌توان به مدل‌های 3850 Fiber و 4500-X اشاره کرد.

 

Core

اگر به دنبال سوئیچ‌های فوق‌العاده پرسرعت و گران قیمت هستید می‌توانید به دنبال این نوع سوئیچ‌ها باشید. سوئیچ‌های Core برای اتصال سوئیچ‌های لایه Distribution استفاده می‌شوند که در قلب شبکه قرار گرفته‌اند. از این سری سوئیچ‌ها می‌توان به نکسوس 700، کاتالیست 6500 و 6800 اشاره کرد.

 

کاتالیست

این سری از سوئیچ‌های سیسکو برای شبکه‌های سازمانی طراحی شده‌اند. از سوئیچ‌های لایه Access در این سری می‌توان به 2960-L، 2960-X،2960-XR،2960-XR،9400، 4500E 3850 و 3650 اشاره داشت.

 

نکسوس

سری نکسوس نسل تکامل‌یافته‌تر سوئیچ‌های سیسکو به شمار می‌رود که معماری و سیستم‌عامل آن با سوئیچ‌های کاتالیست متفاوت است. این سوئیچ‌ها زیرساخت‌های شبکه‌ای مراکز داده را به یک ماهیت یکپارچه و قدرتمند تبدیل می‌کند.

این سری از ویژگی NX-OS به عنوان فریمور خود استفاده کرده‌اند. این سری از سوئیچ‌های سیسکو به سازمان‌ها اجازه می‌دهند یک مرکز داده منعطف و گسترش‌پذیر را پیاده‌سازی کنند.

NX-OS برای اجرا در مراکز داده با حساسیت زیاد طراحی شده‌اند و ضمن ارائه قابلیت اطمینان، آستانه تحمل خطای زیادی دارند. از سوئیچ‌های غیر ماژول نکسوس سیسکو می‌توان به 9000 و 9300 اشاره کرد. اگر به دنبال سوئیچ ماژولار هستید می‌توانید به سراغ 9500، 7000 و 7700 بروید.

یکی از پر طرفدارترین سوئیچ ها ، سوئیچ شبکه 24 پورت برند سیسکو مدل WS-C2960G-24TC-L است.

 

روتر 

به زبان ساده، یک روتر دستگاهی است که بسته‌های داده‌ای دستگاه‌های موجود در شبکه را به مقصد مناسب رسانده و با این کار آن‌ها را به اینترنت متصل می‌کند. این داده‌ها می‌توانند بین چند دستگاه در شبکه باشند یا از دستگاهی به سمت اینترنت فرستاده شوند. روتر یک آدرس آی پی (IP) به هر کدام از دستگاه‌های شبکه می‌دهد تا در هنگام دریافت و ارسال داده‌ها، آدرس مقصد یا مبدا خود را بداند.

روتر یا مسیریاب وظیفه‌ای قابل توجه و اساسی در ایجاد و توسعه زیر ساخت شبکه بر عهده دارد.

روتر یکی از بزرگ‌ترین مشکلات دنیای شبکه که ارتباط امن میان دو شبکه محلی بود را برطرف کرد و بنیان شبکه پهناور اینترنت امروز را بنا کرد.

 

کارکرد دستگاه روتر

هر بسته ای که از شبکه در حال خارج شدن است به دروازه خروجی که همان روتر است می‌رسد، این دستگاه آدرس آی پی و مقصد آن بسته را بررسی کرده و بر اساس قوانینی که برای آن تعریف شده نزدیک‌ترین مسیر را برای آن بسته تعیین و به روتر دیگری که در دروازه وروردی شبکه دیگر قرار دارد ارسال می‌کند. این مسیر ادامه پیدا می‌کند تا به مقصد مورد نظر برسد.

 

انواع روتر

روترها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • روتر باسیم
 • روتر بیسیم

برای اتصال روتر‌های با سیم به کامپیوتر باید از کابل شبکه استفاده کرد ولی روترهای بیسیم این قابلایت را دارند که به صورت بیسیم سرویس دهی کنند.

 

انواع روتر های سیسکو

سری 1800

روترهای سری 1800 صدای بسیار کمی تولید می کنند، علاوه بر صدا، حرارت تولید شده این روتر ها هم بسیار کم می باشد و همین امر سبب می شود که روتر های فوق دوام بالایی داشته باشند.

یکی‌دیگراز ویژگی‌های مهم روترهای سری 1800 این است که اندازه کوچکی دارند، اما قدرت پردازش آن‌ها بسیار بالا است وسرعت قابل قبولی هم در پردازش اطلاعات دارند. روترهای این سری را می‌توانید به صورت سخت افزاری رمز گذاری کنید و باید بگوییم که در سطح بالایی از امنیت قرار دارند.

 

Cisco 1841-K9

 • دارای یک پورت USB است.
 • یک پورت RJ-45 Serial پر کاربرد دارد.
 • یک رم 256MB دارد.
 • از روتر فوق می توان در چندین نوع شبکه استفاده کرد.

 

سری 2800

یکی دیگراز گروه‌های روترهای سیسکو، روترهای سری 2800 هستند که ویژگی‌های خاص خود را دارند.

 • چندین دیتا را به صورت همزمان و ایمن منتقل می کند.
 • از ماژولار های مختلف WAN پشتیبانی می کند.
 • پورت های روتر متناسب با نیاز استفاده کننده بر روی آن قرار می گیرد.

روتر سیسکو مدل 2811 یکی از کاربردی ترین روترهای قابل استفاده در سازمان ها میباشد.

 

Cisco 2821-K9

 • Power با قدرت 240 ولت دارد.
 • رابط کاربری در این روتر ها وضوح بالایی دارد.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های روترهای سری 2800 که درمطالب بالا به آن اشاره کردیم این است که دیتا را به صورت همزمان ارسال می کند. به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که دیتاها می تواند فیلم، عکس یا متن باشد و محدودیتی برای آن وجود ندارد، البته دیتای شما از هر نوعی که باشد، از ارسال ایمن آن مطمئن باشید.

 

سری 3800

نکته مهمی که در رابطه با این روترها باید به آن توجه داشته باشید این است که سرعت بسیار بالایی درپردازش اطلاعات دارند، لازم به ذکر است که سرعت پردازش اطلاعات در این روتر نسبت به روترهای قبلی بهتر است و پردازش در زمان کمتری انجام می‌شود.

 • تعداد پورت های روترهای سری 3800 تا 112 عدد هم قابل افزایش می باشد.
 • مدیریت در این روترها به آسانی امکان‌پذیر است.
 • این روترها از Call Processing پشتیبانی می کنند.

 

Cisco 3845-K9

 • از 240 خط تلفن به طور همزمان پشتیبانی می‌کند.
 • دو پورت USB دارد.
 • قابلیت پشتیبانی از ماژول های SFP را دارد.
 • از دو اینتر فیس برای شبکه پشتیبانی می‌کند.

سری 7600

یکی ازمهم‌ترین ویژگی‌های روتر های سری 7600 این است که پهنای باند بسیاربالایی دارند، توجه داشته باشید که این پهنای باند، هوشمند هم است. نکته دیگری که در رابطه با این نوع از روترها باید به آن توجه داشته باشید این است که از 2 میلیون مسیر به طور همزمان پشیبانی می‌کند.

 • شبکه این روترها به طور کامل کابل کشی شده است.
 • از سیستم عامل iOS New Era پشتیبانی می‌کند.
 • اطلاعات را به طور متمرکز پردازش می‌کند.

 

تفاوت سوئیچ با روتر

تفاوت اصلی بین روتر و سوئیچ، لایه یا سطح کاری آنها می باشد که در سوئیچ اکثرا لایه 2 بوده (در سوئیچ های قابل مدیریت لایه 3) و در روتر لایه 3 می باشد، به عبارتی دیگر سطح دسترسی و کارایی این تجهیزات را از لایه کارکرد آنها می توان تشخیص داد. در لایه دو بسته ها از طریق شناسایی آدرس مک دستگاه ها مقصد خود را پیدا می کنند، ولی در روتر برای شناسایی و مسیریابی علاوه بر آدرس مک از آدرس IP استفاده می شود.

سوئیچ ها اطلاعات در بستر شبکه را به جای ارسال به تمامی دستگاه های موجود در شبکه، برای مقصد مربوطه ارسال می کنند که این امر موجب کاهش چشمگیر ترافیک در شبکه می شود. همچنین سوئیچ می تواند ارتباط بین دستگاهای مختلف درون شبکه مانند پرینتر، دوربین مداربسته، تلفن تحت شبکه و غیره را با یکدیگر برقرار کند.

اما در روتر به غیر از پشتیبانی کامل از توانایی های موجود در سوئیچ، قابلیت هایی نظیر NAT، DHCP، Firewall، WAN و غیره نیز وجود دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *