تجهیزات مورد نیاز برای نصب دوربین های مدار بسته

نصب دوربین مداربسته

نصب دوربین های مدار بسته عملی بسیار پیچیده بوده و نیاز به حضور متخصص در این کار می باشد. ابزارها و تجهیزات مختلفی برای نصب دوربین مورد نیاز می باشد که عملکرد این تجهیزات در کنار یکدیگر منجر به ثبت تصاویر مورد نظر می گردند. نکته ای که در دوربین های مدار بسته حائز اهمیت است نصب صحیح و اصولی آنها بوده و در صورتی که هر یک از تجهیزات مورد استفاده در دوربین به درستی و بر طبق استانداردهای موجود نصب نگردند، عملکرد دوربین با اختلال مواجه شده و قادر به ارائه تصاویر با کیفیت نخواهد بود. در ادامه به تعدادی از تجهیزات به کار رفته در دوربین های مداربسته اشاره شده است.

دستگاه ضبط مرکزی

دستگاه ضبط مرکزی را می توان یکی از اجزای مهم و حیاتی دوربین های مداربسته دانست که بدون وجود آنها امکان ضبط تصاویر وجود نخواهد داشت. به طور کلی دو نوع دستگاه ضبط تصویر وجود دارد که برای دوربین های مختلف هر یک از آنها مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه DVR نوعی از دستگاه ضبط است که در دوربین های مداربسته آنالوگ و AHD مورد استفاده قرار گرفته و دوربین های مداربسته تحت شبکه یا IP نیاز به نصب دستگاه NVR جهت ضبط تصاویر دریافتی دارند. سیگنال های دریافتی از دوربین های مداربسته در این دو نوع دستگاه ضبط با یکدیگر متفاوت بوده اما عملکردی که در دوربین ها دارند کاملا مشابه می باشد.

دستگاه DVR
شما می توانید یکی از بهترین دستگاه DVR دستگاه 16 کانال HDCVI 2MP برند داهوا مدل DH-XVR1B16 را در افرا ارتباط مشاهده کنید.

هارد دیسک دوربین مدار بسته

با توجه به این که دوربین های مدار بسته به صورت شبانه روزی روشن بوده و به ضبط تصاویر می پردازند نیاز به یک حافظه بالا برای ذخیره آنها می باشد. برای این منظور نیاز است تا از یک یا چند هارد دیسک در دوربین های مدار بسته استفاده نمود. برای انتخاب هارد دیسک نیاز به دقت و تحقیقات زیدی می باشد چرا که تنوع این تجهیزات در بازار بسیار زیاد بوده و نیاز است تا با مشورت با نصاب یا فروشندگان دوربین های مدار بسته هارد دیسک متناسب با نوع دوربین شما انتخاب گردد. ظرفیت هارد دیسک، سرعت چرخش دیسک، طول عمر و ماندگاری آن و سرعت جست و جو از ویژگی هایی است که در انتخاب هارد دیسک باید مد نظر قرار داده شود.

هارد
هارد دیسک

منبع تغذیه دوربین مدار بسته

مانند سایر تجهیزات و دستگاه های الکتریکی، دوربین های مدار بسته نیز برای تامین انرژی خود نیاز به یک منبع تغذیه دارند. دوربین های مدار بسته با استفاده از برق 12 ولت جریان مستقیم یا DC کار می کند اما ولتاژ برق شهری 220 ولت AC می باشد و برای این که بتواند برق دستگاه تامین گردد نیاز است تا از منبع تغذیه یا آداپتوری استفاده گردد که ولتاژ 220 ولت را به 12 ولت تبدیل نماید.

در پروژه های اجرایی مختلف، انتخاب منبع تغذیه دوربین مدار بسته متفاوت بوده و در هنگام خرید دوربین باید با نصاب حرفه ای دوربین مشورت نمود تا در خرید منبع تغذیه شما را راهنمایی نماید. راندمان منبع تغذیه ممکن است پس از مدتی کاهش یابد و به همین دلیل نیاز است تا آداپتوری خریداری گردد که میزان 30% بالاتر از مقدار محاسباتی آمپر دوربین مدار بسته باشد تا عمر سیستم شما بالاتر رفته و در ریسک پایین تری قرار گیرد.

منبع تغذیه مدار بسته
منبع تغذیه

کابل های دوربین مدار بسته

برای این که تصاویر دریافتی از قسمت دوربین به دستگاه ضبط مرکزی انتقال یابد، نیاز است تا کابل های مخصوصی خریداری شده و کابل کشی به صورت دقیق و استاندارد صورت گیرد. به منظور نصب دوربین های مختلف کابل های مختلفی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال کابل تصویر همراه با برق و همینطور کابل کواکسیال را در دوربین های مدار بسته آنالوگ و AHD به کار می برند و کابل های Cat6 برای نصب دوربین های مدار بسته تحت شبکه به کار برده می شوند. کیفیت کابل های به کار رفته در دوربین ها اهمیت بسیاری در کیفیت نهایی تصویر داشته و در صورتی که دوربین مداربسته با بالاترین کیفیت ممکن و قیمتی بالا خریداری گردد اما کابلی که تهیه می شود از استانداردهای کافی برخوردار نباشد، نمی توان انتظار یک تصویر با کیفیت را داشت.

کابل
کابل

علاوه بر موارد گفته شده تجهیزات دیگری مانند فیش BNC و فیش برق دوربین مدار بسته از دیگر وسایل جانبی هستند که برای نصب سیستم دوربین مدار بسته ضروری هستند.

نکته ای که ذکر آن ضروری می باشد این است که برای نصب دوربین های مداربسته نیاز به حضور یک نصاب ماهر می باشد و برای انجام این کار حتما باید از فردی استفاده کرد که دارای تجربه بالایی بوده و از مهارت کافی برخوردار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *