سوئیچ چیست و انواع آن

سوئیچ شبکه چیست؟

سوئیچ از مهم‌ترین قطعه شبکه به شمار می‌رود، برای اتصال Node ‌ها در شبکه به هم از آن استفاده می‌شود.

این اتصال در واقع امکان جا به جایی اطلاعات بین دستگاه‌ها را در شبکه فراهم می‌نماید. البته ممکن است بگویید هاب نیز توانایی انجام این کار را دارد، اما بایستی بدانید شبکه بسیار هوشمندتر از Hub می‌باشد.

انواع سوئیچ های سیسکو به روش های متفاوتی کار میکنند. این سوئیچ ها عمدتا در دو مدل لایه OSI و همراه با پروتکل اترنت کار میکنند. با این حال برقی دیگر از توانایی انجام وظیفه و مسیریابی لایه سوم را نیز دارند. نوعی دیگر از سوئیچ های شبکه کامپیوتری در تکنولوژی های مجازی سازی به صورت یک ماژول نرم افزاری عمل میکنند.

وظیفه سوئیچ در شبکه

این وسیله بسیار هم دیتا و اطلاعات را دریافت کرده و از طریق پورت‌ها، آن‌ها را به سمت مقصد و پورت خروجی ارسال می‌کند. این کار باعث اتصال تمامی نودها و مدیریت شبکه می‌شود. از کاربرد سوئیچ در شبکه می‌توان به اتصال و ارتباط سیستم‌ها به یکدیگر اشاره کرد که می‌توان به راحتی تعداد زیادی کاربر را به هم وصل کرد.

انواع سوئیچ

ثابت

سوئیچ شبکه ثابت رایج ترین و پر طرفدار ترین نوع آن است که تعداد پورت های آنها ثابت است. این دسته از سوئیچ‌ها به سه نوع مدیریتی، غیر مدیریتی و هوشمند تقسیم می‌شوند. سوئیچ های ثابت قابل ارتقا نیستند و به همین دلیل قیمت کمتری دارند.

ماژولار

این نوع از سوئیچ های شبکه برخلاف سوئیچ های ثابت که تعداد پورت ثابتی داشتند؛ قابل ارتقا هستند و امکان توسعه و اضافه کردن ماژول را به شما می‌دهند. همین امر سبب شده تا سوئیچ های ماژول گران قیمت تر باشند. انعطاف پذیری در پیکربندی، آن ها را برای استفاده در سازمان‌ها، دیتاسنترها و انترپرایزها مناسب میکند.

سیسکو با کیس بزرگ این سوئیچ ها فضای کافی برای ارتقا را به کاربران می‌دهد. همچنین اغلب آنها قابلیت استفاده به عنوان روتر را نیز دارند.

Stackable

اگر به دنبال چیزی ترکیبی از دو سوئیچ فوق هستید، می‌توانید Stackable ‌ها را انتخاب کنید. به این صورت که برخی از مدل‌های سوئیچ ثابت یا fixed را می‌توان با سوئیچ‌های دیگر سیسکوی هم مدل شات ترکیب بشوند. شما می توانید از این سوئیچ ها به صورت مستقل استفاده کنید یا به وسیله کابل آنها را به هم متصل کنید.

فیبر نوری

سوئیچ‌های فیبر نوری در زمانی به کار می‌روند که در فواصل بسیار طولانی نیاز به اتصال و استفاده از سوئیچ دارید. به این علت که در فاصله بیشتر از ۱۰۰ متر، کابل اترنت معمولی نمی‌تواند جواب‌گو باشد، بایستی از کابل فیبر نوری استفاده کنید. پورت‌های فیبر نوری برای اتصال سوئیچ‌ها در یک طبقه ساختمان و یا ساختمان‌هایی با فواصل چند کیلومتر از هم استفاده می‌شوند.

مدیریتی

این نوع از سوئیچ های سیسکو بر خلاف مورد قبل به طور کامل قابلیت تنظیم کانفیگ را به کاربران میدهد. سوئیچ های مدیریتی دارای ویژگی هایی هستند که باعث میشود در شرکت های بزرگ که شبکه های بزرگ و مهمی دارد مورد استفاده قرار بگیرند.

طبیعی است که قیمت آن ها نیز بیشتر باشد؛ اما با استفاده از آنها شما میتوانید برای هر پورت تنظیمات خاص خود را ایجاد کنید و به صورت کامل شبکه خود را کنترل کنید.

از دیگر مزیت های مدیریتی این سوئیچ ها می توان به انتخاب نحوه انقال اطلاعات روی شبکه اشاره کرد. همچنین به شما این امکان را میدهد که دسترسی افراد به اطلاعاتی که داخل شبکه قرار گرفته را به طور کامل کنترل کنید.

غیر مدیریتی

سوئیچ های غیر مدیریتی قابلیت تنظیم کانفیگ را به کاربر نمیدهد و به محض روشن شدن شروع به کار میکنند. این سوئیچ ها مقرون به صرفه بوده و برای شبکه های کوچک کاملا مناسب است و میتواند به خوبی از عهده کارهای مهم و ضروری بر بیاید.

این سوئیچ ها تنها دو لایه اتصال به شما میدهند و نمیتوان آن ها را مدیریت یا تنظیمات آن را تغییر داد. با این حال بهترین نوع سوئیچ سیسکو برای شرکت های کوچک هستند. چرا که نصب آن اسان است و برق کمی مصرف میکند.

از دیگر قابلیت های آن میتوان به PoE یا همان رساندن برق از روی شبکه اترنت و یا اولویت بندی ترافیک به سیستم های مختلف به وسیله تنظیمات Qos اشاره کرد. همچنین سوئیچ های غیر مدیریتی میتوانند کابل های متصل را عیب یابی کنند و در صورت مشکل آن را به شما اطلاع دهند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *